pediatra jeżyce

Katar u dziecka co robić?

Sezon jesienno-zimowy to ciężki czas dla rodziców i dzieci z uwagi na szalejące wirusy i bakterie. Katar pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym średnio kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Najczęściej jest katar wirusowy. Przebiega dość łagodnie, a dziecko poza przytkanym nosem jest aktywne, chętnie się bawi, nie gorączkuje. Wydzielina początkowo jest wodnista, następnie gęstnieje, robi się żółta lub zielona.

Najczęściej za katar odpowiedzialne są rhinowirusy, które łatwo przenoszą się na otoczenie – poprzez kichanie i kaszel. Czasami z kataru o podłożu wirusowym, może rozwinąć się katar bakteryjny. Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii. Wtedy wydzielina staje się bardziej gęsta, jest trudniejsza do usunięcia oraz może prowadzić do rozwinięcia powikłań. Często występuje gorączka. Tego typu katar wymaga konsultacji z lekarzem.

U starszych dzieci częściej przydarzyć się może katar sienny jako reakcja na  alergeny wziewne (pyłki), u młodszych dzieci to raczej rzadkość i przede wszystkim reakcja na alergeny pokarmowe. Objawy takiego kataru alergicznego to również wydzielina w nosie (raczej wodnista) i uczucie zatkanego nosa.

Istnieje wiele domowych sposobów na katar u dzieci, które mogą złagodzić przebieg infekcji i zapobiegają powikłaniom bakteryjnym.  Przede wszystkim to higiena nosa. Ma ona znaczenie w pozbywaniu się zalegającej wydzieliny i udrożnieniu dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie. W tym celu można zastosować roztwory (izotoniczne i hipertoniczne) w postaci sprayów czy ampułek. Małe dzieci nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa i usunąć zalegającej wydzieliny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni aspirator, który w szybki sposób usunie tę wydzielinę. Od 1 roku życia można zacząć również uczyć dziecko wydmuchiwać nos.

Gdzie udać się do pediatry w Poznaniu (Jeżyce/Grunwald)?

W przypadku pojawienia się kataru wraz z gorączką należy się zwrócić o pomoc do dobrego pediatry. Poznań jak i inne duże miasta ma szerszy dostęp do specjalistów z pediatrii więc z dużą pewnością można znaleźć dla siebie odpowiedni termin. Lekarz najlepiej oceni, co dzieje się z dzieckiem, i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u prywatnego pediatry w Poznaniu, możesz wybrać się do Instytutu Mikroekologii, niezbędny jest kontakt telefoniczny z recepcją pod nr (61) 862 63 35.