medycyna podróży

Czy warto zaszczepić się przed wyjazdem wakacyjnym?

Podczas planowania urlopu myślimy przede wszystkim o rzeczach przyjemnych – odpoczynku, miejscach, które przyjdzie nam odwiedzić i o chwilach spędzonych z najbliższymi. Pomimo radości ze zbliżających się wakacji, warto zastanowić się również nad kwestiami przykrymi, na przykład chorobami, które mogą nam grozić. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wyjazdów egzotycznych. Ochronę przed tego typu niebezpieczeństwami zapewnią nam szczepionki.

Medycyna podróży – na co trzeba się zaszczepić?

W przypadku wyjazdów wakacyjnych do krajów afrykańskich, azjatyckich, a nawet ameryki południowej, lekarze specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na odmienną florę bakteryjną oraz jej wpływ, jaki może ona mieć na podróżnych z Europy. Do tego dochodzą choroby, które w naszym kraju nie występują, a w tamtych rejonach są powszechne.

W przypadku Afryki i Ameryki Południowej, największym zagrożeniem wydaje się żółta febra, zwana także żółtą gorączką. Niektóre kraje nie godzą się na przyjazd turystów, jeśli ci nie odbyli stosownego szczepienia.

W sieci często można napotkać się też z informacjami związanymi ze szczepionką na dengę, chorobę przenoszoną przez komary. Jest ona powszechna zwłaszcza w Azji. Jak jednak wskazują specjaliści, preparat ten zalecany jest wyłącznie osobom, które na stałe zamieszkują obszary występowania choroby. W przypadku turystów zalecana jest po prostu ostrożność, sama szczepionka może bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Zalecane szczepienia przed podróżą

Powyższe choroby to zaledwie ułamek zagrożeń, z jakimi możemy mieć do czynienia podczas wyjazdu wakacyjnego. Często wskazaną dolegliwością jest również tak zwany dur brzuszny. Szczepionka pozwala uniknąć przewlekłej choroby zakaźnej wywoływanej przez pałeczki Salmonella Typhi. Zagrożenia nie należy bagatelizować, ponieważ zarazić możemy się nie tylko przez kontakt z nosicielem, ale też przez spożywanie skażonej żywności i wody.

Jakie jeszcze szczepienia są zalecane przez specjalistów? Wymienić trzeba między innymi preparaty na:

  • tężec,
  • zapalenie wątroby typu B,
  • cholera,
  • żółtaczka,
  • błonica,
  • krztusiec,
  • polio,
  • Japońskie Zapalenie Mózgu.

Chorób jest sporo, co oczywiście nie oznacza, że każdy wyjazd związany jest z poważnym ryzykiem zachorowania. Szczepionki mają jednak zapewnić nam spokój oraz ochronę, dzięki której będziemy mogli skupić się na odpoczynku. Mając to na uwadze, zawsze przed dalekimi wyjazdami warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże nam potencjalne zagrożenia oraz sposoby na uporanie się z nimi.