rezonans magnetyczny

Na czym polega rezonans magnetyczny

Badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem bardzo bezpiecznym i nieinwazyjnym, a co więcej również bezbolesne. Podczas badania wykorzystywane są naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu. Badanie stosowane jest do rozpoznawania wielu chorób, jest na tyle dokładne że pozwala we wczesnym stadium wykryć wszelkiego rodzaju nowotwory. W pracowniach najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy ale również rezonans magnetyczny jamy brzusznej kręgosłupa czy każdej innej części naszego ciała.

Sprawdź również: https://extreo.pl/jak-przygotowac-sie-do-badania-rezonansem-magnetycznym/

Co to jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to nowoczesne, bardzo dokładne a przy tym również bezpieczne badanie które umożliwia zobrazowanie wszystkich narządów człowieka na różnych płaszczyznach.  Do badania wykorzystywane są naturalne właściwości magnetyczne naszego ciała, dlatego też jest to badanie w pełni bezpieczne i nie ma żadnych negatywnych wpływów na nasz organizm. W związku z tym, że badanie jest bezpieczne nie ma żadnych ograniczeń do tego jak często będzie przebiegało badanie. Jednak badanie to jest wykonywane tylko wtedy kiedy zaistnieją powody ku temu by wykonać to badanie. Jednym z ograniczeń mogą być koszty ponieważ cena badania wykonywanego prywatnie wynosi około 1000 złotych.

Wskazania do wykonania badania

W związku z tym, że badanie jest bardzo dokładne i precyzyjne pozwala ono na wykrycie wielu chorób oraz stanów zapalnych w naszym organizmie w bardzo wczesnym stadium. I tak wskazaniem do wykonania badania może być zaburzenie widzenia oraz częste bóle głowy w tym przypadkach zazwyczaj wykonuje się rezonans magnetyczny głowy który jest najczęściej wykonywanym badaniem. W dolegliwościach takich jak ból kręgosłupa, stany zapalne oraz gzy kręgosłupa wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa.  Lekarz może zlecić również rezonans magnetyczny jamy brzusznej który wykonywany jest w diagnostyce takich narządów jak wątrobą, śledziona czy nerki pomaga on również w ocenie dróg żółciowych oraz naczyń krwionośnych.